Jesteś na: Strona główna /  Usługi /  Wspólnoty mieszkaniowe /  lampa bakteriobójcza - dobór i montaż

Lampa bakteriobójcza

Czysta ekologia – profesjonalny dobór i montaż promienników UV

Tradycyjne metody dezynfekcji polegają na wprowadzeniu do wody środka chemicznego, który zabija lub unieszkodliwia znajdujące się w niej mikroorganizmy. Wprowadzone środki zmieniają właściwości organoleptyczne wody, mają także wpływ na jej właściwości fizykochemiczne.

Zastosowanie środków dezynfekcyjnych może mieć również wpływ na zmniejszenie żywotności instalacji wodociągowej i urządzeń z nią współpracujących, a ich częste używanie stwarza ryzyko przedawkowania.

Dezynfekcja wody może mieć jednak całkiem inne oblicze. Synonimem nowoczesnych rozwiązań technologicznych w dziedzinie uzdatniania wody, jest lampa bakteriobójcza emitująca promienie UV. Urządzenie cieszy się dużym uznaniem w branży uzdatniania wody i wykorzystywane jest w niej na szeroką skalę. Wartym odnotowania jest fakt, iż, stosowanie bakteriobójczego światła UV pozwala w sposób ekologiczny, bez użycia środków chemicznych dezynfekować wodę.

Promieniowanie UV lamp bakteriobójczych – charakterystyka

Promieniowanie ultrafioletowe UV należy do falowego promieniowania elektromagnetycznego, tak samo jak fale radiowe, światło czy promienienie rentgenowskie. Dla praktycznego zastosowania spektrum UV podzielono na trzy podstawowe obszary:

 • UV-A długofalowe 400-315 nm,
 • UV-B średniofalowe 315-280 nm,
 • UV-C krótkofalowe 280-100 nm.

Promieniowanie UV-A występuje w promieniach słońca. Dotyczy głównie procesów fotochemicznych, pigmentaryzacji. Długotrwały kontakt z tym typem promieni przyspiesza procesy starzenia się w skórze, a także niesie ryzyko wystąpienia zaćmy.

Promieniowanie UV-B ma niezwykle ważne zastosowanie w terapii. Tworzy witaminę D, dlatego odgrywa kluczową rolę w profilaktyce krzywicy. Przy długotrwałej ekspozycji może wystąpić rumień skóry.

Promieniowanie UV-C wykazuje intensywne działanie bakteriobójcze. Wywołuje oparzenia skóry oraz zapalenie spojówek, może też prowadzić do uszkodzeń DNA. Naukowo udowodniono, że największy efekt bakteriobójczy ma promieniowanie o długości fali od 250 do 270 nm. Mechanizm niszczenia bakterii polega na wchłanianiu przez kwasy nukleinowe i białka energii promieni UV-C, która stymulując reakcje chemiczne w jądrach, zabija chorobotwórcze mikroorganizmy.

Sterylizacja przy pomocy promieniowania ultrafioletowego ma bardzo wysoki współczynnik skuteczności. Nie przenika w głąb ciał stałych i płynów, dzięki czemu wyjaławia wyłącznie powietrze, stąd też ten typ sterylizacji jest traktowany jako sposób wspomagający działanie innych metod biobójczych.

Czym jest i jak działa lampa bakteriobójcza.

Zabijająca bakterie lampa składa się z komory naświetlania i promiennika UV zabezpieczonego kwarcową osłonką. Urządzenia tego typu wykorzystują bakteriobójcze promieniowanie UV o długości fali 254 nm i w doskonale zwalczają zagrażające człowiekowi bakterie, grzyby, wirusy i inne mikroorganizmy zanieczyszczające wodę. Działanie promieniowania polega na absorpcji promieniowania UV przez struktury genetyczne DNA drobnoustrojów. Powoduje ono zniekształcenia w DNA uniemożliwiając proces jego ponownego odtworzenia. Jako nowoczesne urządzenie do dezynfekcji wody, lampa bakteriobójcza uzdatnia wodę dostosowując ją do obowiązujących wymagań sanitarnych. Poza tym, jest to urządzenie praktycznie bezawaryjne, wydajne i tanie w eksploatacji.

Różne typy lamp bakteriobójczych

Ze względu na sposób działania, bakteriobójcze lampy dzielimy na następujące typy:

 • lampy bezpośredniego działania,
 • lampy przepływowe,
 • lampy dwufunkcyjne.

Lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania odznaczają się wyjątkowo wysoką skutecznością działania. Emitują promienie UV o długości fali 235, 7 nm, dzięki czemu są wykorzystywane do niszczenia wszelkiego rodzaju komórek: grzybów, pleśni, wirusów oraz bakterii. Tego typu lampy cechują się niekorzystnym wpływem na organizm ludzki, dlatego zawsze, gdy jest uruchamiana bakteriobójcza lampa bezpośredniego działania, zaleca się bezzwłoczne opuszczenie wnętrza. Rozwiązania te są przeznaczone m.in. do podnoszenia oraz utrzymania poziomu czystości mikrobiologicznej pomieszczeń.

Przepływowe lampy zabijające bakterie posiadają wbudowane specjalne filtry, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza. Po przedostaniu się przez filtr, powietrze jest zatrzymywane w komorze dezynfekcyjnej, gdzie jest poddawane działaniu promieniowania UV-C. Dużą zaletą tego rodzaju urządzeń jest fakt, iż nie wywierają one negatywnego wpływu na organizm człowieka, dlatego można przebywać w pomieszczeniach w trakcie ich pracy.

Dwufunkcyjne lampy bakteriobójcze gwarantują pełen zakres oddziaływania dezynfekcyjnego. Dają one możliwość zarówno intensywnej dezynfekcji powietrza w obecności ludzi, jak również bezpośredniej dezynfekcji całego pomieszczenia, gdy osoby przebywają na zewnątrz. Emitowane promieniowanie UV-C dezynfekują powietrze oraz powierzchnie we wnętrzu, takie jak ściany, blaty oraz przedmioty. Dzięki swojej naturze, promienie są w stanie dotrzeć nawet do małych zakamarków jako promienie odbite.

Jak właściwie korzystać z lamp bakteriobójczych UV?

Bakteriobójcza lampa  w zastosowaniach domowych oraz dla nierozległych sieci wodociągowej daje gwarancję wysokiej skuteczności, pod warunkiem prawidłowej eksploatacji. Wymogiem koniecznym wykorzystania promieniowania ultrafioletowego jest usunięcie z wody zawiesin i cząstek koloidalnych, które mogą przechwytywać pewne ilości promieni UV, zmniejszając tym samym efekt dezynfekcji.

Sterylizacyjne lampy bakteriobójcze są obecnie szeroko stosowane do dezynfekowania wody, bez konieczności użycia chemikaliów oraz wysokiej temperatury. Urządzenia te posiadają żarniki UV, które eliminują wszelkie chorobotwórcze mikroorganizmy. Okres eksploatacyjny żarnika waha się od dwunastu do czternastu miesięcy. Po upływie tego czasu należy wymienić żarnik i przemyć jego osłonę, aby zachować sterylne warunki pracy zabijającej bakterie lampy.

Zalety lamp bakteriobójczych UV:

 • Urządzenia nie powodują żadnych zmian w składzie chemicznym wody – nie zmieniają smaku ani zapachu, nie powodują powstawania ubocznych produktów dezynfekcji
 • Nie ma możliwości przedawkowania
 • Niskie koszty eksploatacji
 • Brak kłopotów z chlorem i korozją
 • Urządzenia wykonane są ze stali kwasoodpornej polerowanej
 • Z aktualnych, znanych metod dezynfekcji wody, metodę tę uważa się za najbardziej skuteczną, szybką i pewną oraz jednocześnie w najmniejszym stopniu zanieczyszczającą środowisko.

Dobór lamp UV

W celu poprawnego i skutecznego działania urządzenia należy odpowiednio dobrać lampę bakteriobójczą UV do konkretnej instalacji.

W tym celu bierzemy pod uwagę następujące czynniki:

 • natężenie przepływu wody
 • temperaturę i ciśnienie wody
 • dopuszczalny spadek ciśnienia wody
 • jakość wody
 • rodzaj instalacji
 • miejsce montażu

Nasza oferta

Oferujemy Państwu profesjonalny dobór i montaż lamp UV, a także serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

Korzyści dla Państwa

Gwarantujemy optymalny dobór i montaż lampy przy minimalnym zużyciu energii. Lampy UV, które instalujemy charakteryzują się wytrzymałą konstrukcją, bezawaryjną pracą i bezobsługową eksploatacją. Odpowiednio dobrane przez naszych specjalistów lampy bakteriobójcze UV pozwoli Państwu bezpiecznie korzystać z czystej i wolnej od niebezpiecznych drobnoustrojów wody.

 

Skontaktuj się z nami.

 

 
 Partnerzy
floran.de
wassermeister.com
uzdatniamywode.pl