Uzdatnianie, oczyszczanie i odkażanie wody pitnej

Oprócz badań mikrobiologicznych woda pitna powinna zostać poddana analizie fizykochemicznej. Przekroczenie dopuszczalnej zawartości związków chemicznych w wodzie pitnej prowadzi do pogorszenia jej właściwości zdrowotnych i organoleptycznych oraz stwarza warunki do rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych. Długotrwałe oddziaływanie takiej wody, może powodować osadzanie się kamienia w instalacjach i współpracujących z nią urządzeniach oraz prowadzić do korozji materiałów, z których wykonana jest sieć wodociągowa. Spożywanie wody niespełniającej wymogów fizykochemicznych nie pozostaje, także bez wpływu na zdrowie człowieka. Dlatego wymagane jest jej oczyszczanie i odkażanie.

Uzdatnianie wody do picia – dlaczego jest to niezbędne?

Woda pitna, która płynie z kranu, może pochodzić z wód powierzchniowych lub gruntowych. Zanim trafi ona do instalacji, musi zostać jednak właściwie oczyszczona – mogą bowiem znajdować się w niej zanieczyszczenia chemiczne lub biologiczne. Oczyszczanie wody jest procesem niezbędnym do tego, aby jej jakość odpowiadała wszelkim normom oraz wymogom.

Zanieczyszczenia, które można znaleźć w tej cieczy, dzieli się na naturalne oraz sztuczne. Pierwsze z nich to przede wszystkim substancje organiczne, drobnoustroje czy różnego rodzaju gazy. Najczęściej pojawiają się one na skutek obumierania i rozkładu roślin czy zwierząt, a także wypłukiwania z gleb i skał różnego rodzaju substancji. Druga grupę stanowią natomiast zanieczyszczenia sztuczne. Są one skutkiem działalności prowadzonej przez człowieka. Zalicza się do nich przede wszystkim różnego rodzaju nawozy i szkodliwe środki chemiczne.

Dezynfekcja wody pitnej musi zostać przeprowadzana wszędzie tam, gdzie stwierdzono obecność różnego rodzaju zanieczyszczeń. W tym celu stosuje się odpowiednie środki do czyszczenia instalacji wody przeznaczonej do spożycia.

Profesjonalna dezynfekcja wody pitnej

Korzystanie z zanieczyszczonej wody może powodować wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Oprócz groźnych dla zdrowia chorobotwórczych mikroorganizmów mogą znajdować się w niej także związki, które w nadmiarze są szkodliwe dla zdrowia. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • żelazo – powoduje problemy dermatologiczne oraz zaburzenia pracy przewodu pokarmowego,
  • mangan – wpływa na zmianę właściwości organoleptycznych wody,
  • ołów – może powodować nadciśnienie oraz poważne problemy z nerkami,
  • fluor – zwiększa ryzyko rozwoju fluorozy, czyli zmian w strukturze szkliwa,
  • azotany – ich nadmiar może uszkadzać barwnik hemoglobiny i powodować niedotlenienie krwi.

Samodzielne oczyszczanie wody w domu jest niemożliwe i trzeba w tym celu zastosować skuteczne i sprawdzone rozwiązania. Pozwolą one pozbyć się z cieczy szkodliwych zanieczyszczeń, które wpływają negatywnie na zdrowie. Warto jednak zaufać w tej kwestii profesjonalistom, którzy przeprowadzą oni kompleksowe oczyszczanie wody pitnej.

Dobierzemy usługi do Twoich potrzeb – optymalnie i korzystnie cenowo

Metody uzdatniania

Aby skorygować skład chemiczny wody pitnej konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich zabiegów uzdatniania wody poprzez oczyszczanie i odkażanie poprzedzonych jej analizą i doborem odpowiednich rozwiązań.

Uzdatnianie H2O, tj. oczyszczanie i odkażanie wody pitnej można przeprowadzić przy pomocy następujących metod:
– Odżelazianie i odmanganianie
– Filtracja na węglu aktywnym
– Usuwanie azotanów
– Zmiękczanie wody
– Filtry mechaniczne
– Usuwanie nieprzyjemnego zapachu, barwy i mętności
– Dezynfekcja lampami UV

Opis metod

Odżelazianie i odmanganianie stosuje się w przypadku przekroczenia dopuszczalnej zawartości żelaza i manganu. Związki te powodują zmianę barwy i mętność wody pitnej, co niekorzystnie wpływa na jej właściwości organoleptyczne. Zostawiają również rdzawe osady na instalacjach i urządzeniach sanitarnych. Odżelazianie i odmanganianie polega na przeprowadzeniu rozpuszczonych w wodzie związków żelaza i manganu w formy nierozpuszczalne a następnie osadzeniu ich na filtrze na odpowiednim złożu. W procesie tym można również usuwać nieprzyjemny zapach wody pitnej.

Oczyszczanie, odkażanie oraz filtracja na węglu aktywnym polega na przepuszczeniu wody przez złoże z węgla aktywnego, co poprawia właściwości organoleptyczne i usuwa przebarwienia pochodzące od rozpuszczonych związków organicznych. Złoża węgla aktywnego powinny być okresowo wymieniane. W przypadku wody chlorowanej węgiel aktywny usuwa chlor i jego związki.

Usuwanie azotanów przeprowadza się za pomocą żywic jonowymiennych. Żywice te wykazują właściwości selektywne w stosunku do azotanów a ich użycie jest zalecane na terenach, na których jest prowadzona intensywna gospodarka rolna z zastosowaniem nawozów sztucznych. Wysoki poziom azotanów jest bardzo groźny dla zdrowia dzieci i może prowadzić do powstania choroby zwanej sinicą.

Zmiękczanie wody pitnej uzyskuje się na drodze wymiany jonowej w zmiękczaczach kolumnowych ze złożem zeolitowym. Częstość regeneracji złoża zależy od twardości wody oraz wielkości jej zużycia. Biorąc pod uwagę te dwa czynniki dobiera się odpowiedni zmiękczacz. Odpowiednio zmiękczona woda wydłuża żywotność urządzeń grzewczych, pralniczych, sanitarnych i kuchennych, a także zmniejsza zużycie detergentów i środków piorących. Używanie zmiękczonej wody pitnej ma wpływ na miękkość i nawilżenie skóry.

Filtry mechaniczne to proste w konstrukcji i łatwe w montażu urządzenia, dzięki którym pozbędziemy się z wody piasku, rdzy, zawiesin oraz utlenionych związków żelaza. Filtry oczyszczające i odkażające pitną wodę nie powodują dużego spadku ciśnienia i nadają się do każdej instalacji.

Lampy UV – zasada działania polega na natychmiastowym niszczeniu mikroorganizmów bytujących w wodzie poprzez naświetlanie jej promieniami UV. Lampy takie charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością działania oraz łatwością obsługi a zwarta obudowa pozwala na zamontowanie ich w każdej instalacji.

Nasza oferta

W skład naszej oferty wchodzą:
– Pobór prób wody do badań
– Wykonanie badania wody
– Dokonanie oglądu instalacji w celu doboru zestawu filtracyjnego
– Dobór, wycena i sprzedaż zestawu
– Montaż i uruchomienie
– Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny
– Dostawa materiałów eksploatacyjnych

 

Korzyści dla Państwa

Oferowane kompleksowe usługi – badanie i uzdatnianie poprzez oczyszczanie i odkażanie wody pitnej pozwolą Państwu zminimalizować koszty, oszczędzić czas oraz łatwo i bezpiecznie korzystać z czystej i zdrowiej wody pitnej. Wszystkie usługi wykonujemy zgodnie normami branżowymi i przepisami prawa.

 

 

Skontaktuj się z nami

Kompleksowe uzdatnianie wody do picia

Firma Hydrochemia oferuje profesjonalne oczyszczanie wody pitnej, które pozwala usunąć z niej wszelkie zanieczyszczenia. Działamy w tej branży już od wielu lat i doskonale wiemy, w jaki sposób przeprowadzić cały proces, aby był on skuteczny. W tym celu stosujemy wyłącznie sprawdzone metody oraz najlepsze środki.

Dezynfekcja wody pitnej to niejedyna usługa, jaką świadczymy. Zajmujemy się także m.in. wymianą oraz regeneracją złóż filtracyjnych. Nasza wieloletnie doświadczenie pozwala nam dopasować usługi do potrzeb i oczekiwań naszych klientów. Uzdatnianie wody do picia i poprawa jej jakości to specjalizacja, którą zajmujemy się już od wielu lat. Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą i skorzystania ze świadczonych usług. Zapewniamy pełen profesjonalizm oraz fachowe doradztwo.